مقالات

سشوار حرفه ای پوریا کالا

سشوار حرفه ای پوریا کالا

سشوار حرفه ای پوریا کالا

 

   سشوار چرخشی

   داشتن پوست صاف و درخشان اولین خواسته هر خانمی است که باعث زیبایی آن ها میشود, اما اگر شما هم مثل خیلی از افراد پوست خوبی ندارید نگران نباشید امروزه با محصولات آرایشی جدید هر کسی میتواند صاحب پوستی صاف و بدون ایراد شود.فوندیشن یک محصول آرایشی است که برای داشتن پوست شفاف و زیبا کمک بسیار بزرگی میکند و میتوان گفت فوندیشن یک معجزه آرایشی است که جوش ها, لکه ها, قرمزی, کبودی, ضایعات و فرو رفتگی های پوست صورت را به خوبی میپوشاند و ناپدید میکند. سشوار حرفه ای پوریا کالا

   چند نوع فوندیشن داریم؟

    

   فوندیشن مایع
   فوندیشن پودری
   فوندیشن کفی

   فوندیشن ها رنگ های مختلفی دارند که هرکس باید متناسب با رنگ پوست اش انتخاب کند, برای اینکه بهترین فوندیشن را برای خود انتخاب کنید بهتر است قبل از خرید چند رنگ از فوندیشن ها را روی پوست تان امتحان کنید و نزدیک ترین رنگ به پوست تان را انتخاب کنید.

   روش استفاده از فوندیشن

   ابتدا صورت تان را به خوبی بشویید و سپس مرطوب کننده بزنید, مرحله بعدی باید پرایمر بزنید تا آرایش تان ماندگاری بیشتری داشته باشد. بعد از پرایمر نوبت به کانسیلر میرسد که باید زیر چشم ها و قسمت هایی از پوست که لکه دارد از کانسیلر استفاده کنید.

   اکنون زمان استفاده از فوندیشن است با یک براش آرایشی مناسب شروع کنید و فاندیشن را به خوبی روی تمام صورت تان پخش کنید, برای اینکه تفاوت رنگ صورت و گردن آشکار نباشد بهتر است به گردن تان هم فوندیشن بزنید. بعد از فوندیشن سراغ پنکیک بروید و آرایش پوست صورت تان را تکمیل کنید.

   ریمل ضد آب

   ریمل ضد آب یا ریمل استخری یکی از پر طرفدار ترین لوازم آرایش بین خانم ها است. اگر  شما هم به دنبال استفاده از این ریمل  ها هستید پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید.

    

   “ریمل ضد آب”، “ریمل استخری”، “بلند کننده و حجم دهنده مژه” ،”بهترین ریمل های سال  رسید”،  این جملات را بارها  داخل مترو و بازار یا برخی از مغازه های فروش لوازم آرایش شنیده اید.

   ریمل ضد آب استخری

   به گفته یک متخصص چشم، این فراورده ها به دلیل داشتن مواد نگه دارنده و رنگی می تواند باعث التهاب و حساسیت چشم شود که به صورت عوارضی چون اشک ریزش، خارش و سوزش چشم بروز می کند، پس بهتر است مصرف آن ها را محدود کنید.

    

   بیشترین آسیب چشمی که لوازم آرایش برای زنان رقم می زند ناشی از استفاده از ریمل و خط چشم است. ریمل های ضد آب و چرب به سختی از روی مژه ها پاک می شود و در هنگام تمیز کردن مقداری از آن به داخل چشم می رود و همچنین تعدادی از مژه ها نیز کنده می شود و در دراز مدت خشکی های چشمی شدید، تغییر در لبه پلک و التهاب را نیز برای فرد به همراه دارد.

   ریمل‌ هایی که پایه اصلی آن ها آبکی است

   ریمل‌ هایی که پایه اصلی آن ها آبکی است، محیط مناسبی برای رشد میکروب‌هاست و می‌تواند باعث عفونت‌های چشمی، التهاب، قرمزی، ترشحات غلیظ، خارش و حتی پوسته‌‌ریزی لبه پلک شود.

    

   ریمل‌ هایی که پایه اصلی آن ها روغن است، در برابر عرق کردن، اشک و آب مقاوم است و متأسفانه به مدت طولانی روی مژه می ماند و از آن جا که به سختی پاک می‌شود، موجب ریزش مژه‌ها و چسبندگی آن می شود.

    

   افرادی که سابقه ابتلا به گل مژه دارند، اگر از ریمل ضدآب استفاده کنند، به دلیل انسداد بیشتر مجاری خروجی اشک، احتمال بروز عفونت با باکتری و گل مژه در آن ها افزایش می یابد.

   به طور کلی

   به طور کلی از مهم ترین خطراتی که این دسته از لوازم برای چشم ها به وجود می آورد، حساسیت در سطح قرنیه، خشکی چشم ، گل مژه وعفونت ملتحمه است . علاوه بر آن اشک ریزش، سوزش، خارش و قرمزی معمولا در پی التهاب نیز اتفاق می افتد. خانم ها برای سلامت بیشتر چشم و پلک قبل از استفاده از ریمل از روغن بادام و نارگیل روی مژه شان استفاده کنند.

   کرم لوسیون وپماد فرق اینها درچیست؟

   اگر شما مصرف کننده فرآورده های آرایشی بهداشتی  موضعی و مالیدنی برای صورت ودست و یا بدن هستید،لازم است فرق اینها را بدانید.هدف این است که دانش شما در باره انواع کرم پماد و لوسیون افزایش یابد.تا شما بتوانید هنگام خرید انتخاب بهتری داشته باشید.

   فراورده های آرایشی بهداشتی مالیدنی برای دست صورت وبدن به سه شکل عرضه میشوند:
   کرم
   لوسیون
   پماد

    

    

   این سه شکل تفاوتهای اساسی بایکدیگر داشته و هر کدام کاربرد خاص خود رادرند.

   مکانیسم تشکیل امولسیون

   لوسیون و کرم نوعی امولسیون یا نامیزه هستند.(نامیزه لغت پیشنهادی فرهنگستان برای جایگزینی امولسیون است)

   به پخش و پراکندگی مایع در مایع دیگر ، امولسیون گفته می‌شود. امولسیون (به انگلیسی: emulsion) محلولی است که در آن قطره‌های ریز یک مایع (مانند روغن) در مایعی دیگر (مانند آب) بی‌آنکه با یکدیگر درآمیزند، پراکنده است .به زبان ساده مخلوط آب و روغن را امولوسیون میگویند.

   لوسیون

   اگر مقدا آب آن بیشتر باشد به آن لوسیون و اگر مقدارروغن آن بیشتر باشد به آن کرم میگویند.اما مسئله اینجاست که آب و روغن به راحتی باهم ترکیب نمیشوند.اگر شما مقداری روغن را درون یک ظرف آب بریزید خواهید دید که روغن درقسمت بالای ظرف جمع شده و با آب مخلوط نمیشود.درتهیه کرمهای آرایشی بهداشتی برای اینکه مخلوط یک نواخت روغن در آب به دست بیاید،نیاز به یک ماده سوم هم داریم.این ماده سوم حل کننده یا امولسیفایر است.ماده اخیر ذرات روغن را دربرگرفته و موجب پخش یکنواخت ذرات روغن درآب میشود.

   اشکال این ماده حلال یا امولسیفایر این است

   اما اشکال این ماده حلال یا امولسیفایر این است که ممکن است چربی های خود پوست را نیز حل کند.بخاطر این است که بدنبال اسفاده از برخی کرمها احساس سوزش در صورت ایجاد میشود.بخصوص اگر صورت کمی تحریک شده و تحت درمان باداروهای لایه بردار باشد این احساس سوزش بیشتر است.لستین ماده امولسیفایر مطلوبی بوده واین عارضه را ایجاد نمی کند.

   مسئله دیگر در استفاده از کرمها بخصوص درتابستان ،تعریق بدنبال مالیدن کرم است.این مسئله در ضدآفتابها مشکل شایعی است.اگر از امولسیون ضد آفتاب مناسب استفاده کنیم این مشکل کمتر ایجاد میشود.یعنی درچنین شرایطی باید از امولسیون هایی که فاز آبی آنها غالب است استفاده شود.البته هر چه فاز آبی غالب تر باشد پایداری ضدآفتاب کاهش می یابد. لذا چنین ضدآفتابهایی را بایستی مکرر تجدید نمود.

   پمادها:

   پمادها به صورت روغن های نیمه جامد هستند.پماد فاقد فاز آبی است.لذا پمادها دچار آلودگی میکروبی نمیشوند.به همین دلیل در فراوردهای آرایشی بهداشتی که به شکل پماد عرضه میشوند،نیاز به اضافه کردن مواد نگهدارنده یا پرزرواتیو نیست..

   پمادها خیلی چرب بوده واستفاده آنها خیلی خوشایند نیست.اما در مواردی مثل خشکی شدید و پوستهای آسیب دیده و بعنوان کرم محافظ کاربرد دارند.همچنین بعنوان پایه فراورده های داروهای موضعی  کاربرد دارند. زیرا داروهای موضعی در غالب پماد  بهتر اثر میکنند.

   وازلین معروف ترین وپرکاربرد ترین پماد است و ازمواد نفتی تهیه میشود. توجه داشته باشیم وقتی از پماد بعنوان مرطوب کننده استفاده میکنیم ،پماد بخودی خود رطوبتی به پوست اضافه نمیکند.لذا برای اثر بخشی بهتر لازم است پماد را بعد ازشستشو وحمام به پوست مالید. تا بعنوان یک پوشش قوی مانع تبخیر آب پوست شود.

   وازلین

   علاوه بر وازلین مواد دیگری که بعنوان پماد مصرف میشوند روغنهای گیاهی هستند.روغنهای هیدروژنه واشباع شده گیاهی که امروزه بعنوان جایگزین وازلین بکار میروند،مقبولیت بیشتری یافته اند.زیرا سبک تر بوده وآن احساس چربی و سنگینی وازلین را از خود بجا نمیگذارند. مثل وازلین فاقد آب بوده ونیاز به نگهدارنده ندارند.اما اشکال آنها این است که فوری اکسیده شده و تغییر رنگ میدهند.لذا در ترکیب آنها نیازبه مقادیر زیاد آنتی اکسیدان است.

   مواد مضر در لوازم آرایشی

   نمک آلومينيوم،‌ پارافين، فتالات‌ها و … گاهي کارخانجات توليدکننده مواد آرايشي و بهداشتي براي ساده‌تر کردن کار خود ترکيبات سمي، محرک و سرطان‌زايي را به مواد آرايشي يا بهداشتي مثل ژل دوش، صابون‌ها و دئودرانت‌ها اضافه مي‌کنند. در اينجا به 10 نوع از اين ترکيبات اشاره مي‌کنيم. قبل از خريد هر نوع ماده آرايشي‌بهداشتي توصيه مي‌کنيم برچسب آن را خوانده و به اين ترکيبات توجه کنيد:

     1- نمک آلومينيوم يا کلورهيدرات آلومينيومکار

   اين ترکيب بستن منافذ است. به همين دليل اکثر کارخانجات در تهيه خوش‌بوکننده‌هاي زير بغل، پيلينگ و آرايش‌برنده‌ها از آن استفاده مي‌کنند. از جمله خطراتي که اين ترکيب به وجود مي‌آورد اين است که گرچه منافذ را مسدود مي‌کنند و با اين کار جلوي عرق کردن و بوي ناخوشايند را مي‌گيرند، اما به هر حال اجازه خروج مواد سمي را از همه بدن نمي‌دهند.

   طبق تحقيقي که در سال 2005 ميلادي

   طبق تحقيقي که در سال 2005 ميلادي در انگليس انجام شد نمک آلومينيوم موجود در برخي دئودرانت‌ها مي‌تواند با گيرنده استروژن در سلول‌ها تداخل کرده و زمينه‌ساز رشد سلول‌هاي سرطان پستان شود.* پارابنپارابن نوعي نگه‌دارنده است که از ورود باکتري‌ها به کرم‌هاي مرطوب‌کننده و کرم‌پودرها پيشگيري مي‌کند. طبق تحقيقي که در سال 2004 ميلادي در انگليس انجام شد وجود پارابن مي‌تواند عامل بروز سرطان پستان باشد.

   در اين تحقيق

   در اين تحقيق 20 نوع تومور مورد بررسي قرار داده شد که در تمامي آنها کم و بيش تجمع پارابن وجود داشت.* فتالات‌هافتالات‌ها نوعي حلال هستند که در لاک ناخن و انواع عطرها موجودند. گفته مي‌شود که فتالات‌ها، سرطان‌زا، سمي و مسبب ناباروري هستند. تحقيقاتي که در سال 2005 ميلادي در آمريکا روي 134 پسر انجام شد نشان داد 95 درصد نوزادان هنگام تولد در خون‌شان فتالات وجود دارد، چون مادران‌شان با اين ترکيب تماس داشته‌اند. در حال حاضر استفاده از فتالات‌ها در اکثر مواد آرايشي ممنوع شده است.

   فرمالدهيدفرمالدهيد

   فرمالدهيدفرمالدهيد را مي‌توان در شامپوها، ژل‌هاي حمام، پاک‌کننده‌هاي دهان و دندان، رنگ مو و برخي لاک‌ها يافت. گفته مي‌شود که اين ترکيب مي‌تواند مسبب بروز سرطان رينوفارنيکس شود. به همين دليل مصرف آن در اکثر مواد آرايشي ممنوع است مگر در شرايطي که نتوان براي آن جايگزيني پيدا کرد.

   آلکيلفنول‌هاآلکيلفنول‌ها که شامل نونيلفنول‌ها و اکتيلفنو‌ل‌ها مي‌شوند را در رنگ موها و شامپوها مي‌توانيد بيابيد.

   بررسي‌ها نشان داده

   بررسي‌ها نشان داده اين ترکيبات مي‌توانند در کار غدد درون‌ريز اختلال ايجاد کنند. طبق تحقيقي که در سال 2008 ميلادي در چين انجام شد الکيلفنول‌ها اثر مختل‌کنندگي گيرنده‌هاي استروژن را دارند و مي‌توانند زمينه‌ساز ابتلا به سرطان پستان باشند. در حال حاضر تنها مصرف نونيلفنول‌ها در مواد آرايشي‌بهداشتي ممنوع شده است.

   لوريلسولفات سديماين ترکيب پاک‌کننده و کف‌آور در اکثر صابون‌هاي مايع، شامپوها، خميردندان‌ها و خميرريش‌ها موجود است. بررسي‌ها نشان داده اين ترکيب مي‌تواند لايه محافظ روي پوست را نابود کرده و زمينه‌ساز بروز آلرژي و التهاب روي پوست باشد. سشوار حرفه ای پوریا کالا

   American college of Toxicology

   طبق تحقيقي که چندي پيش نتايج آن در مجله American college of Toxicology به چاپ رسيد اين ترکيب به راحتي در اپيدرم نفوذ مي‌کند و تجمع 5/0 درصدي آن مي‌تواند سبب تحريک شده و تجمع 10 تا 30 درصدي آن موجب آلرژي شديد پوستي شود.* اترگليکولاين ترکيب نوعي حلال و نگه‌دارنده است که در رنگ مو و عطريات موجود است. طبق تحقيقات موسسه فرانسوي Inserm در سال 2006 ميلادي اين ماده به راحتي از طريق پوست جذب شده و سبب بروز انواع سرطان‌ها مي‌شود. در حال حاضر استفاده از آن ممنوع اعلام شده است.

   EDTA

   EDTA اين ترکيب نوعي تثبيت‌کننده ضدانعقاد ژل‌هاي دوش و شامپو است که مي‌تواند سبب بروز التهاب در پوست، چشم و ريه و همچنين آلودگي محيط شود. متاسفانه روي مواد آرايشي‌بهداشتي حاوي اين ترکيب هرگز قيد نمي‌شود «آلرژي‌آور»!* تريکلوکربن و تريکوزاناين دو ترکيب آنتي‌باکتريال در انواع دئودرانت‌، خميردندان‌ و صابون‌ها موجود است و بررسي‌ها نشان داده مي‌تواند سبب مقاوم شدن باکتري‌ها در برابر آنتي‌بيوتيک‌ها شود و همچنين کارکرد پرزهاي چشايي دهان را با اختلال روبه‌رو کند.مصرف اين ماده در حد 3/0 درصد از سوي اتحاديه اروپا بلااشکال اعلام شده است.

   دي‌اکسيد تيتاناين

   دي‌اکسيد تيتاناين ترکيب در سفيدکننده‌هاي دندان و در کرم‌هاي ضدآفتاب موجود است. متاسفانه اين ترکيب در دسته مواد سرطان‌زا قرار گرفته و تحقيقي که روي کارمندان در مواجهه با اين ترکيب انجام شده نشان مي‌دهد دي‌اکسيد تيتان عامل ابتلا به سرطان ريه است. نانوذرات دي‌اکسيد تيتان به راحتي از طريق پوست جذب شده و در تمامي ارگان‌ها پخش مي‌شود. سشوار حرفه ای پوریا کالا

   تجمع بيش از 20 درصد دي‌اکسيد تيتان

   در حال حاضر تجمع بيش از 20 درصد دي‌اکسيد تيتان در کرم‌هاي ضدآفتاب ممنوع اعلام شده است.* آيا استفاده از مواد آرايشي طبيعي راه‌حل مناسبي است؟نکته مهمي که بايد به آن توجه کنيد اين است که هرگز لوازم و مواد آرايشي و بهداشتي را چه طبيعي باشند چه شيميايي چشم بسته نخريد.

   قبل از استفاده مقداري از آن را روي پوست‌تان تست کنيد

   قبل از استفاده مقداري از آن را روي پوست‌تان تست کنيد تا مطمئن شويد آلرژي‌زا نيست. گاهي حتي مواد طبيعي هم مي‌توانند آلرژي‌زا باشند.* مواد آرايشي‌بهداشتي را از مراکز معتبر خريداري کنيدمواد آرايشي بهداشتي که در کناره‌هاي خيابان يا مراکز غيرمعتبر با قيمت‌هاي پايين‌تر به فروش مي‌رسند چندان قابل اعتماد نيستند. توليدکنندگان اين مواد از ترکيبات ممنوعه که ارزان‌تر هم هستند براي ساخت مواد آرايشي کمک مي‌گيرند و براي‌شان سلامت مصرف‌کننده اهميتي ندارد. مواد آرايشي‌بهداشتي را از مراکز معتبر با مارک شناخته شده تهيه کنيد و قبل از خريد هم برچسب روي آن را بخوانيد تا از وجود نداشتن هر نوع ماده و ترکيب ممنوعه در آن مطلع شويد.

   کرم حلزون

   این روزها تبلیغات وسیعی از طریق ماهواره و سایتهای اینترنتی بر روی کرمی به نام حلزون صورت میگیرد.
   در وب سایت اختصاصی من هم سوالات زیادی درباره آن دریافت شده . این بود که نوشتن نقدی بر معجزهء زیبایی پوست! را بر خود واجب دانستم .

   ابتدا متن تبلیغ را خوب بخوانید :

   برطرف کنندهء چین و چروک , جوش, لک های صورت و بدن, سوختگی های عمیق و ترکهای بعد از زایمان .

   الیزا محصول متفاوت با انواع مختلف پوست در تمامی سنین ، از بسیار پایین مانند بچه های یک یا دو ساله تا سنین بالا میباشد، لازم به ذکر است که این ترکیب اثرات آلرژیک ندارد و تاثیر بسیار مثبتی روی از بین بردن سلولهای پوستی مرده و جایگزین نمودن آنها با سلولهای جدید دارد .

   الیزا محصولی توصیه شده برای آکنه ، جوشهای سر سیاه ، زگیل میباشد. سشوار حرفه ای پوریا کالا

   ترکیبات ضد آفتاب

   ترکیبات ضد آفتاب در کنار سایر مواد موجود مانع شکل گیری نقاط سیاه روی پوست میشود. مصرف طولانی مدت موجب تسریع درمان ضایعاتی از قبیل حساسیتهای پوستی، سوختگیها و سائیدگیها میشود.

   کرم الیزا تهیه شده از عصارهء حلزون میباشد , حلزون تنها موجودی است که در 24 ساعت بافت های فرسودهء خود را ترمیم مینماید .

   ترکیبات :

   Alaution : با زیاد کردن حفره های پوست باعث تولید پوست جدید میشود ,
   Koagell : یک پروتئین مخصوص برای مرطوب و نرم نگه داشتن پوست ,
   Flastin : ارامش بخش پوست ,
   Glikolik Asid : سلول های مرده را از میان برداشته و سلول های زنده را جایگزین مینماید ,
   Vitaminlev : برای ترمیم و نوسازی پوست ,
   Pviteaziav : تجزیهء پروتئین های دیگر پوست بدون اسیب به ان ,
   Pvoteinlev , Libvinolitik : باعث رسیدن اکسیزن و غذا به پوست ,
   SPF : محافظ در برابر اشعهء خورشید و جلوگیری از لک شدن پوست .

   کرم الیزا

   کرم الیزا حاصل مطالعه و تلاش چندین سالهء محققان و پزشکان دنیا می باشد.  محصول کشور اسپانیا

   پخش در ایران همزمان با تبلیغات ماهوارهای دنیا .

   کلیهء محصولات شرکت 100% تضمینی و مطابق با استانداردهای اروپایی میباشد .

    

   ——————

   1- نکته اول : 

   گستردگی طیف اثرات این کرم است :
   برطرف کنندهء : چین و چروک ، جوش ، لک های صورت و بدن ، سوختگی های عمیق ، ترکهای بعد از زایمان ، آکنه ، جوشهای سر سیاه ، زگیل میباشد.

   ضد آفتاب در کنار سایر مواد موجود مانع شکل گیری نقاط سیاه روی پوست میشود.
   مصرف طولانی مدت موجب تسریع درمان ضایعاتی از قبیل : حساسیتهای پوستی ، سوختگیها و سائیدگیها میشود.

   واقعیت علمی :

   به دلیل اینکه مکانیسم هر یک از بیماریهای ذکر شده متفاوت است اثر کردن بر تمامی این بیماریها ممکن نیست.

    

   نکته دوم : 

   گستردگی طیف سنی،جنسی و… این کرم است :
   الیزا محصول متفاوت برای انواع مختلف پوست در تمامی سنین ، از بسیار پایین مانند بچه های یک یا دو ساله تا سنین بالا میباشد، لازم به ذکر است که این ترکیب اثرات آلرژیک ندارد و تاثیر بسیار مثبتی روی از بین بردن سلولهای پوستی مرده و جایگزین نمودن آنها با سلولهای جدید دارد.

   واقعیت علمی : 

   این طیف وسیع سنی،جنسی و پوستی بسیار بعید است.

   —–

   نکته سوم :

   اصولا استفاده از حیوانات بی زبان در محصولات بهداشتی باب شده است. صابون خرچنگ ، شتر مرغ و… ازاین قبیل هستند.
   کرم الیزا تهیه شده از عصارهء حلزون میباشد . حلزون تنها موجودی است که در 24 ساعت بافت های فرسودهء خود را ترمیم مینماید .

   واقعیت علمی : 

   ویژگی های یک حیوان با مصرف عصاره آن الزاماً در ما اثری ندارد !
   این اثر باید در آزمایش های متعدد به اثبات برسد نه بدلیل وجود آن در حیوان مورد نظر!
   —–

   نکته چهارم : 

   از جمله ترکیبات این کرم از SPF نام برده شده است.SPF به معنای فاکتور محافظتی هر ضدآفتاب است. سشوار حرفه ای پوریا کالا

   واقعیت علمی :

   SPF را نمیشود به ترکیبات کرم اضافه کرد !!!

   —–

   کاربر گرامی :

   در پایان توصیه میشود قبل از خرید و مصرف این کرم و کرم های مشابه با متخصص پوست مشورت کنید

   رود فرم بودن

   رود فرم بودن بدان معناست که سیستم قلبی عروقی با افزایش تقاضای فیزیکی سازگار شده است. افرادی که روی فرم هستند، قادر به حفظ میزان تنفس و ضربان قلب نزدیک به سطح پایه خود هستند، که معمولاً کمتر از ۲۰ تنفس در دقیقه و در مورد ضربان قلب معمولاً کمتر از ۱۰۰ ضربان در دقیقه است. این را می‌توانید با افزایش آرام…

   شاید علائمی مثل تنگی نفس

   شاید علائمی مثل تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله‌ها، احساس کمردرد و خستگی بتواند به شما این اطمینان را بدهد.
   ممکن است هنگام بالا رفتن از پله‌ها بسیار تقلا کنید و یا احساس تنگی نفس و درد با کمی فشار را تجربه نمایید. این علائم می‌تواند برای بسیاری از افراد بروز پیدا کند و یا می‌تواند نشانه‌ای از یک ضعف قلبی عروقی باشد.

   سازمان جهانی بهداشت

   طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، همه افراد بین هجده تا شصت و چهار سال باید در هفته به اندازه صد و پنجاه دقیقه ورزش هوازی با درجه متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش شدید را انجام دهند. زیرا ورزش کردن فواید زیادی برای بدن ازجمله کاهش فشارخون، جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی، بهبود افسردگی، کاهش درد‌های مزمن و کاهش استرس دارد. اما ممکن است همه افراد نتوانند این رویه را در پیش بگیرند و یا به طور منظم آن را انجام دهند.
   ما از پزشکان و مربیان شخصی سؤال کردیم که چطور می‌توان گفت که بدن از فرم اصلی خود خارج شده و چطور می‌توان در صورت بروز مشکل، آن را حل کرد؟

   ۱. در فعالیت‌هایی که نیاز به حداقل فشار دارد، دچار تنگی نفس می‌شوید

   آیا برای بلند شدن از روی مبل یا مثلا برای رفتن به آشپزخانه، تقلا می‌کنید؟ در مورد بالا رفتن از پله‌ها چطور؟ احتمالاً به این دلیل است که سیستم قلبی عروقی شما برای تأمین اکسیژن لازم عضلات (از جمله عضله قلب) سخت تلاش می‌کند؛ که با افزایش فعالیت فیزیکی بدن این تلاش بیشتر می‌شود و ممکن است بدن شما به بهترین شکل عمل نکند. سشوار حرفه ای پوریا کالا
   روی فرم بودن بدان معنی است که سیستم قلبی عروقی با افزایش تقاضای فیزیکی سازگار شده است. افرادی که روی فرم هستند، قادر به حفظ میزان تنفس و ضربان قلب نزدیک به سطح پایه خود هستند، که معمولاً کمتر از ۲۰ تنفس در دقیقه و در مورد ضربان قلب معمولاً کمتر از ۱۰۰ ضربان در دقیقه است.

   افزایش آرام

   این را می‌توانید با افزایش آرام، عمدی و مداوم میزان فعالیت بدنی روزانه، تغییر دهید. برای مثال می‌توانید شروع به افزایش تکرار و مسافت پیاده‌روی روزانه خود کرده و سپس به تدریج شدت آن را با سرعت بیشتری در طول زمان، زیاد کنید. عملکردی مشابه با تردمیل و دوچرخه‌سواری.

   ۲. هنگامی که در صف می‌ایستید، کمرتان درد می‌گیرد

    

   اگر در صف خرید مواد غذایی هستید و متوجه کمردرد خود شدید، باید بدانید این مسئله می‌تواند نشانه ضعیف بودن عضلات اصلی، پشتی و وابسته به ستون فقرات باشد.

   سعی کنید با دستان خود روی پیشخوان یا میز حرکت پلانک ارتفاع را ۵ مرتبه‌ی ۵ تا ۱۵ ثانیه‌ای و ۲ بار در روز انجام دهید. همچنین می‌توانید با فشار کم ۱۰ ثانیه‌ای، سه بار در روز این عمل را تکرار کنید؛ و سعی کنید ماهیچه‌های مرکزی خود را در وضعیت کبری (نوعی حرکت یوگا) بکشید. همه این تمرین‌ها و حرکات ورزشی به شما در تقویت ماهیچه‌هایتان در طول زمان کمک می‌کند.

   ۳. در هنگام بازی و گرفتن توپ بازویتان درد می‌گیرد

   آیا پس از بازی بیس‌بال یا فوتبال با دوست یا کودکتان، پس از زدن چند ضربه دچار درد می‌شوید؟ حرکت پرتابی به ثبات پویای شانه و همچنین پایداری و استحکام بالاتنه و قسمت پایینی بدن نیاز دارد. درد پس از پرتاب، ممکن است نشانه عدم وجود این شرایط یا محدود شدن حرکت شانه شما باشد.
   گرم کردن بدن قبل از بازی توسط متخصصان بسیار توصیه می‌شود. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه حرکات چرخش شانه، خم شدن، فشار دادن و کشیدن، لانگ و پلانک ۳۰ تا ۶۰ ثانیه‌ای را انجام دهید. این تمرینات همچنین می‌تواند روزانه انجام شود تا تناسب اندام شما را بهبود بخشد.

   آیا احساس می‌کنید روز به روز بیش از حد معمول خسته هستید، حتی اگر زیاد از خودتان کار نمی‌کشید؟ این وضعیت در واقع می‌تواند روش بدن برای گفتن این جمله به شما باشد که «باید بیشتر حرکت کنید» سشوار حرفه ای پوریا کالا

   ۴. ضربان قلب استراحت شما زیاد است

   انواعی از ردیاب و ساعت تناسب‌اندام وجود دارد که می‌تواند ضربان قلبتان را اندازه‌گیری کند. اگر متوجه شوید در حالی که تحرک کمی دارید، ضربان قلبتان بالاست، این می‌تواند نشانه‌ای از کمبود آب، اضطراب، عدم خواب کافی، خوب غذا نخوردن یا به طور کلی روی فرم نبودن بدن باشد. در این شرایط بدن باید سخت کار کند تا گردش خون را بالا ببرد در نتیجه ضربان قلب افزایش خواهد یافت.
   ورزش منظم‌تر (حداقل دو یا سه بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر) می‌تواند به کاهش ضربان قلب در حال استراحت شما کمک کند. کسانی که روی فرم نیستند، باید ضربان قلب خود را بالا ببرند بنابراین یک فعالیت هوازی مانند دویدن، دوچرخه‌سواری یا استفاده از اسکی‌واره کمک می‌کند. در واقع باید یک رویکرد تدریجی و مداوم برای افزایش میزان، مدت و شدت فعالیت بدنی که انجام می‌دهید داشته باشید.

   ۵. صدمات زیادی را تجربه می‌کنید

   اگر از ورزش می‌ترسید، چون شانه، کمر، زانو و یا سایر قسمت‌های دیگر بدنتان که قبلاً شما را اذیت نمی‌کرد، دچار آسیب می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از روی فرم نبودن بدنتان باشد. این وضعیت همچنین می‌تواند علامتی باشد که شما به طور مکانیکی آمادگی انجام کار را ندارید؛ بنابراین چه می‌توان کرد؟
   با فوم رولینگ و کشش شروع کنید و سپس سعی کنید تحرک و جنبش را به آن اضافه نمایید. انجام ورزش سگ پرنده، پل باسن و پروانه هرکدام دو بار و هر بار با ۱۰ تکرار پیشنهاد می‌شود. این تمرینات یک روش عالی است برای اطمینان از اینکه عضلات و سیستم عصبی شما دارای آمادگی برای تمرین هستند.

   ۶. نزدیک‌ترین نقطه پارکینگ به ورودی یک فروشگاه را پیدا می‌کنید

   خوب است که برای راحتی، به دنبال یک جای پارک نزدیک به ورودی فروشگاه باشید. با این حال، اگر این کار را انجام می‌دهید، چون می‌دانید پیاده‌روی از نقطه‌ای دور از درب ورودی می‌تواند شما را به نفس‌نفس بیندازد، این ممکن است نشانگر آن باشد که شما به فعالیت بیشتری احتیاج دارید. به احتمال زیاد فعالیت بدنی شما کم است و شما انگیزه‌ای برای راه رفتن ندارید، زیرا باعث خستگی یا ایجاد درد خواهد شد. سشوار حرفه ای پوریا کالا

   پیشنهاد می‌شود

   پیشنهاد می‌شود با اضافه کردن فعالیت فیزیکی کم، شروع کنید. در یک مکان راهپیمایی کنید و بعد از هر یک دقیقه، ۳۰ ثانیه استراحت نمایید. این کار را روزانه ۵ بار و به مدت یک هفته ادامه دهید. سپس این کار را به دو بار در روز یا افزایش زمان به ۱۰ دقیقه، انجام دهید.
   سپس هر بار سعی کنید مکان پارک ماشین را دورتر انتخاب کنید و هر هفته این فاصله را بیشتر نمایید. اگر درد مفصل ران، زانو، مچ پا یا پا، دلیل عدم تمایل به راه رفتن زیاد است و درد واقعاً مشکل‌ساز است، ممکن است لازم باشد که پزشک یا فیزیوتراپ شما را ارزیابی کند.

   ۷. بازو‌ها و قفسه سینه در هنگام چمباتمه زدن به جلو می‌افتد

   اگر در هنگام ورزش روبه‌روی آینه و یا با اشاره مربی‌تان، متوجه شدید که قفسه سینه و بازوهایتان در هنگام یک چمباتمه ساده، به جلو می‌روند، هرگز این مسئله را نادیده نگیرید. این حالت می‌تواند نشانه این باشد که عضلات زنجیره خلفی، از جمله گلوت، همسترینگ و تثبیت‌کننده ستون فقرات شما به درستی عمل نمی‌کنند. بهترین روش برای رفع این مشکل تقویت و فعال کردن این عضلات کم‌تحرک است. از تمریناتی مانند پل باسن و ددلیفت استفاده کنید که بر فعال شدن این عضلات خلفی تأکید دارد. این حرکات را سه بار در روز و هر بار با ۱۰ تکرار انجام دهید.

   ۸. به طور مرتب احساس خستگی شدید می‌کنید

    

   آیا احساس می‌کنید روز به روز بیش از حد معمول خسته هستید، حتی اگر زیاد از خودتان کار نمی‌کشید؟ این وضعیت در واقع می‌تواند روش بدن برای گفتن این جمله به شما باشد که «باید بیشتر حرکت کنید». (اگرچه برای رد مشکلات جدی‌تر باید با پزشک خود مشورت نمایید.)
   سعی کنید یک برنامه تمرینی پیدا کنید که شامل تمرینات هوازی و قدرتی باشد و تمام تلاش خود را برای انجام این کار بکنید. افزایش ضربان قلبتان و افزایش فعال‌سازی اندورفین‌ها به مغز، به شما انرژی می‌دهد تا بدون احساس خستگی شدید، در اطراف خود حرکت کنید. تحرک باعث افزایش گردش خون می‌شود که برای عملکرد طبیعی بدن مهم است. سشوار حرفه ای پوریا کالا

   ۹. زمان تمیز کردن خانه برایتان زمان دشواری است

   اگر کار‌های معمول خانه برایتان طاقت‌فرسا شده و به نفس‌نفس می‌افتید، نباید این موضوع را نادیده بگیرید.
   فعالیت قسمت فوقانی بدن به همان اندازه فشار بر روی سیستم قلبی عروقی شما یا همان قلب و رگ‌های خونی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر در هنگام انجام این فعالیت عادی روزانه ضربان قلبتان بالای ۱۱۰ است، بدنتان روی فرم نیست.
   تمرکز روی تمرین‌هایی که ماهیچه‌های فوقانی بدن را هدف قرار می‌دهند می‌تواند کمک کند. پیشنهاد می‌شود با استفاده از بطری‌های آب، به عنوان وزنه، تمرینات بازو را شروع کنید. سه بار در روز با ده تکرار حرکت بایسپس کرل، همراه با بالا بردن بازو‌ها به سمت بالای سر، را انجام دهید. وقتی با این کار راحت هستید، یک وزنه دو پوند را انتخاب کنید، سپس وزن آن را تا پنج پوند در طی یک ماه افزایش دهید.

   ۱۰. روز‌ها بعد از تمرین دچار درد می‌شوید

   بعد از ورزش، طبیعی است که احساس درد کنیم. این حالت، درد عضلانی تاخیریافته بعد از ورزش یا DOMS است و معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت به طول می‌انجامد، زیرا ورزش باعث تجزیه بافت عضله می‌شود و سپس این بافت قوی‌تر می‌گردد؛ اما اگر این درد بیش از ۴۸ ساعت به طول بیانجامد، ممکن است شما با یک مسئله بزرگ‌تر روبه‌رو باشید.
   هنگامی که یک تمرین شما را درهم می‌شکند و بیش از دو روز واقعاً دچار درد می‌شوید، این بدان معنی است که بیشتر از آنچه بدن شما قادر است انجام می‌دهید.

   از ورزش خودداری نکنید

   از ورزش خودداری نکنید، اما آرام‌آرام به آن بازگردید. ست‌ها، تکرار‌ها یا وزن را کم کنید تا ورزش را دوباره شروع کنید، و سپس به روال خود برگردید. روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه از فوم رولر، و حداقل یک بار در روز از حرکات کششی کمک بگیرید.

   سشوار حرفه ای پوریا کالا

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *